Stół w stylu Ludwika XVI – renowacja i nowa funkcja

stół w stylu Ludwika

W dzisiejszym wpisie pokazujemy jak odnowiliśmy stół w stylu Ludwika XVI.

Mebelek został znaleziony przez klienta w stodole. Stał tam od niepamiętnych czasów i niszczał.

Stan stolika można było określić jako opłakany. Blat kompletnie zniszczony, brak szuflady, ślady po drewnojadach, jedna noga krótsza. Ogólnie tragedia.

Nietrudno jednak zauważyć (mimo opłakanego stanu stołu), że jest to ciekawe znalezisko. Carga fornirowana drewnem orzechowym, nogi mazerowane (mazerunek – słojowanie, fladrowanie – imitacja rysunków słojów malowana na drewnie w celu zastąpienia kosztownych oklein szlachetnych gatunków drewna)

Zabraliśmy się do pracy. Stół został wytruty (używamy środka o nazwie Per-xil), szczelnie owinięty folią i odstawiony na ok dwa tygodnie. Po wytruciu Rafał dorzeźbił brakujący fragment nogi (zdjęcie poniżej) na nowo posklejał konstrukcję i spiął całość pasami. W międzyczasie dorobił brakującą szufladę i zafornirował jej front.

Ja zajęłam się oczyszczeniem oskrzynienia (cargi) i nóg. Nogi wymagały delikatnego traktowania, nie chciałam usunąć mazerunku. Dziurki po robakach zostały zakryte szpachlą. Na życzenie klienta blat został pomalowany na czarno. Oryginalnie zapewne był zaokleinowany, ale niestety nie zachował się najmniejszy fragment wykończenia.

Całość została pokryta politurą. Dopasowaliśmy mosiężne okucie.

I teraz stół w stylu Ludwika XVI stoi w gabinecie jako eleganckie biurko 🙂

stół w stylu Ludwika

stół w stylu Ludwika

stół w stylu Ludwika

stół w stylu Ludwika