Renowacja komody Ludwik Filip

renowacja komody ludwik filip, komoda, antyki, wrocław, odnawianie mebli, antyki wrocław, antyki na sprzedaż, renowacja krok po kroku, przed i po

Renowacja komody Ludwik Filip

Komoda (z fr. „wygoda) służy do przechowywania bielizny, drobiazgów i jako podstawa do ekspozycji różnych przedmiotów. Komoda w znanej dzisiaj formie pojawiła się pod koniec XVII wieku, należała do wyposażenia sypialni, później także salonów i gabinetów. Za głównego twórcę uważany jest A. Ch. Boulle, który (ok. 1690r) zaprojektował i wykonał taki mebel do sypialni króla Ludwika XIV.

Na początek kilka faktów na temat naszej komody:

Skrzynia mebla wykonana została z drewna świerkowego okleinowanego orzechem, podobnie szuflady. Poza tym listwy profilowe na rancie blatu, krawędziach przednich i te okalające płyciny szuflad wykonane są z drewna bukowego.
Mebelek pochodzi z II połowy XIX wieku.

renowacja komody ludwik filip

Blat nieco porysowany z dużą ilością zabrudzeń, podobnie mają się boki.
Politura kompletnie straciła swój blask i kolor. Mocno wypłowiała.

renowacja komody

Wnętrza szuflad w miarę czyste, chociaż nie zachęcają do trzymania w nich czegokolwiek.
Jest na to sprawdzony sposób…

renowacja komody

Woda amoniakalna rozrobiona z wodą utlenioną. Taki roztwór pomoże wybielić nam drewno, co za tym idzie oczyścić z zabrudzeń i nieco odświeżyć.
Ważne, aby ten zabieg robić na zewnątrz i w masce, zaciągnięcie się amoniakiem to nic przyjemnego…
Po szorowaniu, całość płuczemy zwykłą wodą. Można z odrobiną mydła, ale nie jest to konieczne.

renowacja komody

W czasie gdy szufladki schną, zabieramy się za ściąganie starej powłoki wykończeniowej.
Na płaskich powierzchniach, takich jak na tym meblu, najlepiej i najszybciej zrobić to cyklinami.
Politurę oczywiście można usunąć wełną stalową maczając ją w wysokoprocentowym alkoholu (rozcieńczalnik do szelaku 99%), ale ten sposób sprawdza się doskonale w przypadku mniejszych mebli, a szczególnie foteli z dużą ilością toczonych elementów.

renowacja komody

Szuflady suche, więc czas naprawić drobne mankamenty. Jak widać jest pęknięcie, jednak nie da się na tyle odchylić drewienka aby wpuścić klej, w takim przypadku najlepiej wziąć odpowiedniej długości kawałek forniru, z obu stron pokryć klejem i delikatnie wsunąć w szczelinę. Następnie zacisnąć ściskiem stolarskim. Nadmiar kleju usunąć wilgotną szmatką.

renowacja komody

Oczywiście mebel zanim został poddany naprawom i renowacji przeszedł trucie i ponad miesięczną kwarantannę. Zatruty został Perxsil’em.
Na zdjęciu pierwszym od lewej widać wodospad pyłu wylatujący z dziurek po szkodnikach. Są to nogi tylne i obie były w tragicznym stanie, nie było sensu wzmacniać ich żywicą….

renowacja komody

Szybko dorobiłem nowe. Kołeczki też zostały od razu zamocowane.

renowacja komody

Po zamontowaniu nóg w odpowiednie miejsca, czas na zaokleinowanie widocznego boku. Smarujemy klejem drewno lite, następnie dopasowujemy fornir i zaciskamy. Przy dużych elementach używamy zazwyczaj  żelazka.
Na dolnym zdjęciu widać też, że noga jest mokra, zmoczenie świeżego forniru pozwala zobaczyć czy konieczne będzie dobarwienie wstawki pod okleinę starą.

renowacja komody

Kilka drobnych wstawek i odspojeń.

renowacja komody

Otworki po szkodnikach uzupełniamy zwykłą szpachlą do drewna w kolorze orzecha. Można również używać wosku, lub kitu zrobionego samemu na bazie kredy, kleju i pyłu zebranego podczas szlifowania danego mebla. Kiedyś pokażemy jak to zrobić 🙂

renowacja komody

Plecy tylko delikatnie oczyszczamy i pokrywamy ciemnym woskiem

renowacja komody

Mebel czysty i gotowy do politurowania.

renowacja komody

Szuflady po pierwszej warstwie politury. Jak widać zdecydowaliśmy się przyciemnić bukowe listewki, aby uzyskać lepszy kontrast.

renowacja komody

Koniec…prawie, mebelek czeka jeszcze tylko na okucia 😀

renowacja komody

Renowacja komody zakończona 🙂

renowacja komody